Velünk az Isten – 2021. április 23.

          „A mi atyáinknak Istene feltámasztotta Jézust, kit ti fára függesztve megölétek. Ezt az Isten fejedelemmé és megtartóvá emelte jobbjával, hogy adjon az Izráelnek bűnbánatot és bűnöknek bocsánatát. És mi vagyunk néki bizonyságai ezen beszédek felől, és a Szent Lélek is, kit Isten adott azoknak, akik néki engednek.” (ApCsel 5,30-32)

Néha mikor Péter sorait olvasom, ahogy válaszolgat a nagytanács előtt, úgy érzem, hogy egy alkalmat sem halaszt el, hogy a főpap s a fogdmegjei orra alá dörgölje, hogy ők a felelősök Jézus haláláért. Mintha örömét lelné benne, hogy jól megmondogatja nekik. De igazából szó sincs erről. Egyfelől az igazat mondja, másfelől ez a fajta szembesítés csak azért van, mert csakis akkor lehet eljutni a kegyelem gondolatáig, ha a bűn kérdéskörét tisztázzuk.

Másfelől Péter mindig lereagálja az előtte szóló beszédét. A főpap mondja azt korábban, hogy: „mi reánk akarjátok hárítani annak az embernek a vérét…” A főpap szeretné magát tisztázni szeretne kibújni a felelősség alól s elfeledi korábban ő maga mondotta még nagypéntek előtt, hogy jobb nekünk hogy egy ember vesszen el, mintsem a nép.

Péter csak nyugodtan megjegyzi, „…Jézust fára függesztve megöltétek.” Ezen nincs mit szépíteni. Még ha a rómaiak végezték is ki Jézust ti vagytok a felelősök. De Péter itt is azzal kezdi, Isten feltámasztotta azt a Jézust kit ti fára szegezve megöltetek. Tehát a gyilkosság vádja nem bántás, hisz Jézus ÉL. Nézhetjük úgy, hogy Péter megijeszteni akarja őket, hisz arról beszél, a ti fondorkodásotok majd megkapja a maga büntetését, hisz Jézus, akit ti megöltetek, vagy legalább is el akartatok pusztítani feltámadott. Ti tehát mostantól rettegjetek hisz Isten a pártját fogta s őt hatalomra emelte jön tehát hamarosan a visszavágó, az elszámoltatás s esélyetek sincs. De Péter arról beszél Jézus célja a bűnbánat következtében megadott bűnbocsánat. Tehát ne a fogaitokat csikorgassátok hanem ismerjétek el, bánjátok meg s Isten megbocsájt.

A Szentlélek már szinte csak hab a tortán. Isten nem csak visszájára fordítja a halált mert életben gondolkodik, nem csak kiveszi a rosszat, mert ő maga Jó, de a Lelket adja ajándék gyanánt.

Kérdés mit kezdjek ezzel az egésszel, ÉN aki 2021 ben élek. Az ige neked is arról beszél, hogy van bocsánat, a bűnök semmivé válnak ha látjuk, s megbánjuk elkövetésüket. Jó tudni hogy akik engedelmeskednek Isten akaratának betelnek az Ő Lelkével, s szentek lesznek. Légy te is SZENT! Ámen.

Jobb Domokos,

Ombod

Vélemény, hozzászólás?