R cz Ervin-Lajos: Hit s kult ra (v)iszonya

T rt net szerint, amikor baleset k vetkezt ben az egyik t r k falu vezet je elvesz tette a l bait, mank kkal kezdett j rni. Egyre gyesebben tudott menni, m g t ncolni is megtanult vel k, s t m g kis piruetteket is r gt nz tt szomsz djai sz rakoztat s ra.

A fej be vette, hogy gyermekeit is megtan tja mank val j rni. Nemsok ra a mank kon val j r s st tuszszimb lumm v lt faluj ban, s nem tellett bele sok id , mindenki gy j rk lt.

A negyedik nemzed k idej ben m r senki sem tudott mank n lk l k zlekedni. A falusi iskol ban bevezett k az Elm leti s gyakorlati mank ss g c m tant rgyat; a falusi k zm vesek pedig h ress v ltak az ltaluk k sz tett mank k min s ge folyt n. M r arr l is sz esett, hogy kifejlesztenek egy elektromos, akkuval zemeltethet mank p rt.

Egyszer azonban egy fiatal t r k mank zott a falu v nei el azzal, hogy megtudja: mi rt kell mank kon j rni, mikor Isten l bakat teremtett az embereknek. A v neket bosszantotta, hogy ez a suhanc n luk is b lcsebbnek k pzeli mag t, ez rt elhat rozt k, hogy megleck ztetik.

– Mi rt nem mutatod meg nek nk, hogy hogyan kell j rni mank n lk l?

– Rendben van! – ki ltotta a fiatalember.

A k vetkez vas rnap a falu f ter re tervezt k a bemutat t. Mindenki ott volt, amikor a fiatalember bemank zott a t r k zep re, meg llt egyenesen, s eldobta a mank it. A t meg csendben figyelte, amint b tran el rel pett, s arca esett.

Azzal azt n mindenki meger s d tt abb li hit ben, hogy mank k n lk l lehetetlen j rni.

Kedves hallgat k! Nem v letlen l kezdtem ezzel a t rt nettel az el ad somat, mely a hit, egyh z s kult ra k l n s kapcsolat r l sz l. C lunk, hogy megtal ljuk a hit nk szem lyess g t. Ennek a kapcsolatnak ld sos hat sair l gy gondolom, hogy ppen eleget besz lnek az emberek, sokszor egy kicsit nmagukat m tva, szentimentalista m don. Lehet, hogy kritikusnak t nik majd n h ny gondolat, de aki ismer, tudja, nem csak besz lek. A Kop csi Istv n Egyh zt rt net Vet lked , a Csak R la sz l, a Dr gffy-b l olyan kultur lis rendezv nyek, amelyeket vente szervezek. Ha gy tetszik, ezeknek az elvi alapj t is szeretn m ma meghat rozni.

A “V” bet t sz nd kosan tettem z r jelbe a c mben, mert iszonyatos az, ahogyan ssze pr b ljuk mosni a hitet a kult r val, felf jt lufik nt m k dtetve azt, s sokszor csod lkozunk is azon, mi rt nem m k dik hat sosan. A bajunk nem Istennel van, nem is a vall ssal, hanem ink bb a kult r val, ami azt valamik ppen hordozza.

Mi a k l nbs g kult rkereszty ns g s l kereszty ns g k z tt.

Mi is a kult ra?

A kult ra t bbek k z tt az emberis g ltal l trehozott anyagi s szellemi rt kek sszess ge, a m vel d snek valamely ter lete, illetve valamely n pn l, valamely korszakban val megnyilv nul sa. Teh t a hit megnyilv nul s nak sz ntere is lehet. Ugyanakkor eszk z is a hit meg l s re. Mint egy mank .

Mi m s lehetne a kereszty n hit kifejez d se, mint kult ra, m gpedig kereszty n kult ra, vagyis erre a saj tos spiritualit sra jellemz ” rtelmi h l “? Ez az a h l , ez az a k zeg, amelyet megteremt maga k r l a h v emberek k z ss ge – vagy pontosabb tal n szem lytelen l gy mondani: amely kialakul k r l tt k, s amelynek k is r szeiv v lnak. A kult rkereszty ns g azonban teljesen m s, mint a hit meg l s nek ter lete. Ennek meg rt s hez sz ks ges visszamenn nk a t rt nelemben is.

Hogyan alakult ki a kult rkereszty ns g?

Nagy Konstantin idej ben (IV. sz.) llamvall ss lett a kereszty ns g. Ut na “slaggal keresztelt nk.” Vajon mindenki kereszty n is lett azok k z l? Kialakul a kereszty ns g, de csak, mint kult ra. Sok esetben ppen olyan kult ra alakul ki, ami ellentmond a kereszty ns gnek. Megkock ztatom azt is, hogy van k l nbs g az Eur p t meghat roz kult ra s a krisztusis g k z tt. Nem volt sz ks ges megt rni ahhoz, hogy kereszty nek legyenek. Nem k rtek istenkapcsolatra utal jeleket.

Tr n s olt r, egyh z, llam s hatalom egyben voltak. Aki ide sz letik kereszty nnek sz letik. J zushoz, vagy a kult r hoz van k ze? Kult r t propag lunk, krisztusis g helyett. Siker lt teh t thagyom nyoznunk a kult rkereszty ns get, amelyben sokkal t bb a kult ra, mint a kereszty ns g.

Mi t kr z dik akkor, ha egy lelk sszel tal lkoznak? Egyh zat azonos tj k a papokkal. Pedig nem az, legfeljebb csak k pviseli. Ti vagytok az egyh z! Ugyanakkor sz mon k rik rajtam a kereszty n kult r t, de a kereszty ns get nem! lt zet, ruha, legyen fekete, j gy szos! De err l k s bb besz lek!

Valaki gy gondolja, hogy ism t hatalmat kellene adni az egyh znak! Isten riz! Bizony totta a kult rkereszty ns g, hogy nem k pes uralkodni, nem az a k ldet se! Szolg lni kellene!

Be kell vallani azt is, hogy megsz nt az egys ges kereszty n kult ra. Pl. Magyarorsz g azoknak Szent Istv n haz ja, akik gy hiszik. Sz momra nem M ria orsz ga, mik zben tisztelem azokat, akik gy gondolj k.

M sik p lda: Kereszt ll t s: k t oldalr l megk zel tve: 1. v gre valami – mondj k a h v k 2. kult ra le t nt form ja: keresztes hadj ratok – mondj k a k v l ll k. Ha az ortodoxokra gondolunk, hagymakupol s templomokra, tal n mi erd lyiek jobban meg rtj k ezt. k azt gondolj k, hogy szent, mi azt gondoljuk, hogy ez csup n a kult rortodoxizmus terjed se. A kult rreform tusok sz m ra pedig ellens g a kereszt, att l reform tusok, hogy nem vetnek keresztet, meg nincs kereszt a templomban. Ilyen alapon muzulm nok is lehetn nek!

A Biblia mer k l nbs get tenni

Hadd mondjam el, hogy a Szent r s mer k l nbs get tenni l hit s kult rkereszty ns g k z tt, de sosem az ember ellen teszi ezt, s nem elit l sz nd kkal. Nem a mi dolgunk elv lasztani a juhokat a kecsk kt l, de a fejl d s rdek ben nem rt meghat rozni, hogy hol vagyunk. El t lni nem a mi feladatunk, meg t lni k teless g nk!

A Hegyi besz dben (Mt 5.6.7.) nagyon j l fellelhet a k l nbs g a tan tv nyok s a t meg k z tt. J zus a tan tv nyoknak besz l akkor, amikor azt mondja: Ti vagytok a vil g s i- Ez a k p van el tt nk: A hegy tetej n J zus ll s pr dik l, k r l tte lnek a tan tv nyok, s az egyre t volabb lnek t le az emberek. Vannak olyanok, akik csak a “buli” kedv rt vannak ott, vagy ppen a k z ss gi lm ny miatt. J zus a misszi i parancs ban azt mondja: “Tegyetek tan tv nyokk minden n peket!” Ez a c l! Enn l kevesebbel senki se rje be!

“Nem kell ezt cs rni-csavarni, ink bb komolyan kellene venni: a Biblia nem tud m kedvel kereszty ns gr l. Nem tud olyan szalon-kereszty ns gr l, ami majdnem az igazi, csak ppen a veleje hi nyzik. A kereszty ns g a J zusban val hit. Az tan tv nyak nt az k vet se azt jelenti, hogy ilyen k z ss gben l a h v vele. Vele, akit soha nem l ttunk, akivel eg szen m sk nt j n l tre ez a k z ss g, mint egym ssal, k t egym st ismer vagy egy tt l ember k z tt, mert eg szen a hit talaj ra kell helyezni.” (Cseri K lm n)

J zus egyszer egy szimpatikus r stud nak, – akik elmondta neki a kor hitvall s t a S ma Izraelt! (Halld Izr el: az Asr, a mi Isten nk, egy Asr! Szeresd az rt az Urat, a te Istenedet teljes sz vedb l, teljes lelkedb l s teljes er db l.) – h s sen csak ennyit v laszolt: “Nem messze vagy az Isten orsz g t l.” Nem el g tudni, cselekedni kell!

A hit hat sa a kult r ra, vagy a kult ra hat sa a hitre?!

A kereszty ns gnek van hat sa a kult r ra, vagy a kult r nak van hat sa a kereszty ns gre? Mind a kett l that s rz kelhet . Melyik a fontosabb? Sajnos ( n mondom gy) a kult ra sokszor negat van hat a hitre. lland idevonatkoz t m m:

A hit s humor viszonya

Sajnos thagyom nyoztunk egy olyan kult rkereszty ns get, amelyben a templomban nem szabad nevetni, tapsolni, s t mosolyogni se nagyon. Ellenben s rni, sir nkozni, meghat dni, panaszkodni szinte m r k telez . De megsiratott a tiszteletes r! Mindek zben van egy evang liumunk, ami az jelenti: r mh r. K r, hogy nem vessz k komolyan! Mert a humor nagyon is komoly dolog, leteket menthet!!! A humor nem ellent te a komolys gnak!

Sajnos, amit kellene, azt azonban t nyleg nem vessz k komolyan.

T rt netet szerint egyszer egy cirkusz kigyulladt. A cirkuszr l tterjedt a t z a k rnyez mez kre is, s m r a k zeli falut is vesz lyeztette.

A cirkuszigazgat , aki l tta, hogy a falu elpusztulhat lak ival egy tt, ha valaki nem figyelmezteti ket, megk rdezte, ki tudna elmenni, hogy figyelmeztesse ket. A boh c felpattant a biciklij re, s gy, ahogy volt, kifestve, jelmezben, lekarik zott a domb alj ban lev faluba.

– Ments k az let ket! Ments k az let ket! T z k zeledik, s a falu le fog gni! – ki ltotta, ahogy v gigkerekezett a falu utc in. – A falu le fog gni! Ments k az let ket!

K v ncsi falusiak j ttek el a h zakb l, boltokb l, s a j rd n gy lekeztek. Visszakiab ltak a boh cnak, nevettek, s megtapsolt k az el ad st. Min l k ts gbeesettebben ki ltozott a boh c, ann l jobban tapsoltak a falusiak.

A falu le gett, s sokan odavesztek, mert senki nem vette komolyan a boh cot. V g l is csak egy boh c volt.

A t rt netbeli boh choz hasonl an mi lelkip sztorok s papok sokszor olyan szerepet j tszunk az egyh zban, ami hat stalan tja az zenet nket, amikor kimegy nk a vil gba. A vil g nem vesz komolyan. Pedig az zenet letbev g ! S t r k letbe v g !

De sz pen besz lt a tiszteletes r! Igen s mit mondott? Azt m r nem tudjuk. K r! Olyan ez, mint amit Ez kiel is megfogalmazott kora n p nek:

“Embernek fia! R lad besz lget n ped a falak mellett s a h zak kapuj ban. gy besz lgetnek maguk k zt egym ssal: Gyertek csak, hallgass tok, mif le ige j n az Asrt l! Azt n elj nnek hozz d, mintha n pgy l sre j nn nek; oda l el d az n n pem, hallgatj k besz dedet, de nem aszerint lnek. Pajz n dall lesz az a sz jukban, az esz k pedig nyeres gen j r. Csak ennyi vagy nekik: Pajz n dalok nekese, akinek sz p a hangja, s j l pengeti a lantot. Hallgatj k a besz dedet, de nem aszerint lnek. De ha majd beteljesedik – mert beteljesedik! -, akkor megtudj k, hogy pr f ta volt k z tt k.” (Ez 33,30-33)

Hat rozottan ll tom! Az Ige nem unalmas! Egyh zunkban t l sok az unalom s a f lelem. Isten nem unalmas. Ha valaki unja Isten, az m g, nem tal lkozott Vele, nem im dkozott ima lm nnyel. Sokan a megf leml t s eszk z t haszn lj k arra, hogy izgalmasabb tegy k. Ez sem dv s. R ad sul a modern kor ember t nem is rdekli!

postModern T vlatok

Hallottam olyan megnevez s t is korunknak, hogy posztkriszti nuszi kor. Hat rozottan ll tom: az egyh z s a postModern kult ra k z tt van t vols g, s nem Isten s ember k z tt. Lassan fordulunk, mint a nagy anyahaj . (t rt nelmi egyh zak) K r l tt nk kis motorcs nakok suhannak. (kisegyh zak)

A kult r k s a civiliz ci k haland ak. Nem az egyh zat kell terjeszteni, hanem az r mh rt. Augustinus rja: R ma elt nik, Isten v rosa megmarad. A kereszty ns g m s kult r ban sz letett s megint m s kult r hoz sz lt, sz l.

Kult r k soksz n s ge s a fiatalok

L ssuk, mit sz l egy mai fiatal a kult rkereszty ns ghez. Vide megtekint se: B kess g, nincs b kess g!

Ma m r nem l tezik egy mindenki ltal elfogadott nyelv a hit tov bbad s ra. Nem is fog soha t bbet nem fog l tezni. Nincs olyan istentiszteletei forma, ami mindenkinek j . Koroszt lyok, gener ci k k z tti k l nbs gek miatt.

Vannak olyanok, aki szerint a gyerek mukkan sa zavarja az h tatot. A l gy se z mm gj n! R sz lunk a legyekre! Ma a t rsadalom is olyan, hogy nincs egys ges minta, amit t lehet adni.

Csak egy gondolat erej ig t rj nk t az egyh zi zen re, amivel kapcsolatosan a Harangsz R di kapcs n volt n mi konfliktusom. Tudni kell, hogy ott csak k nny zen t sug rozhatunk, amit n nem is tartok bajnak, s t ink bb ri si lehet s gnek!

Ide hadd hozzak egy felm r st. Az orgona, ami szinte minden templomban ott van, nem sz l mindenkinek! S t nagyon kevesekhez. 1998-ban N metorsz gban az eladott CD-k 7,8 sz zal ka volt klasszikus zene, ebb l 2,8 klasszikusok pop ritmusban c met viselte. A marad k 5 sz zal knak 0,2 sz zal ka orgonazene. Vagyis jelenlegi kult r nknak elhanyagolt eleme. l ember alig hallgatja! R ad sul prof n hangszerk nt kezdte, az akkori egyh z fel is h borodott. Heged is az rd g hangszere volt az elej n. H ndel Messi sa pedig ilyen kritik kat kapott: vil gias sz nh zi zene, kev s a mondanival , t l sok benne az alleluja. Vulg ris zene. Ma pedig kult ra fontos s rt kes r sze.

Egy kissebs ghez sz lunk. Nem mondom, hogy ne sz ljunk, de mi rt g rcs l nk be akkor, ha m sokhoz is kell sz lni?

Feladatunk! – S s vil goss g

Mi a teend ? Hogy ne csak nyavalyg s legyen az el ad s. Meg kell tanulni a ti nyelveteken besz lni! Nem nektek a mienket. Nek nk van k ldet s nk mindenki fel ! Hangs lyozom: MINDENKI fel !

n megkock ztatom azt is, hogy nem az emberek t volodtak el az egyh zt l, hanem az egyh z t volodott el az emberekt l.

J zus m sik misszi i parancsa: Ti vagytok a vil g vil goss ga s a vil g s i. Olyan vil goss g vagyunk, amely szeret elb jni, ahelyett, hogy bemenne a s t t szob ba vil g tani. Olyan s v v ltunk, mely undorodik a t szt t l. Eltaposs k az emberek. s ez a baj! Szomor an tapasztalom, hogy az egyh z gyei jobban rdekelnek benn nket, mint az emberek gyei. Az ember van a templom rt, vagy a templom az ember rt?

Az egyh znak ugyanazt az rat kell megfizetni a megmarad s rt, mint b rmelyik m s int zm nynek. Nem kell megijedni, ha ny gl d nk az rt, hogy fennmaradjunk. Egy amerikai c g vezet je, miut n megsz nt a c ge azt mondta: a legnagyobb t ved s nk, hogy nem hib ztunk eleget. Tal n az a veszt nk, hogy nincs m g el g nagy baj! M g vannak egy kevesen, akik j rnak a templomba, gy rezz k, hogy nem kell m st csin lni.

Sok embert l hallottam ezt: A f oka annak, hogy nem j rnak a templomba, azok, akik j rnak. Nem vagyunk vonz k. Nem is vil gnak kell tetszen nk s megfeleln nk, de k zben a vil g meg s v rogva v rja az Isten fiainak a megjelen s t. (R m) ppen ez rt: az egyh z s t rsadalom kontrasztj nak a szeret ter n kellene megmutatkozni, nem a kultur lis k l nbs gekben. “N zz tek, mennyire szeretik egym st!” – mondt k a II. sz zadban a kereszty nekr l. Ma mondj k?

V ltozni kell! A vil g n lk l nk is v ltozik, de merre?- A l nyeg maradjon!

Asgy rzem, hogy kereszty n reform tus magyar egyh zunk egy kicsit elindult a gy szmenet tj n! Bizonyos szempontb l gy szmunka van az egyh zban. Adatokkal is szolg lhatok: Egy keresztel re n gy temet s. n nem akarok ennek az l re llni!

Ez rt t ves az, hogy olyanok vagyunk, mint az az ember, mint aki kisl p sekkel akarja a szakad kot tugrani. Fontosak a kisl p sek is, de vannak helyzetek, amikor m r ez nem el g. Ha valaki az egyh zban azt mondja, hogy m g nem j tt el az ideje, az azt jelenti, hogy r g meg kellett volna tenni!

V ltozni kell!!! Ha gy van, dobjuk el a mank t! Haszn ljuk a l bunkat!

A v ltoz s kulcsa: P l apostol azt mondja: tudom, kinek hittem. Nem minek, hanem kinek. Nem egy eszm nek, nem egy kult r nak, hanem Valakinek. Ennek meg rt s rt z r sk ppen m g egy t rt net

Egyszer egy sz ndarab v g n a f szerepet j tsz sz n sz a n z ket azzal b v lte el, hogy r ad sk nt a 23. zsolt rt mondta el. (Az Asr az n p sztorom) A n z t r ri si tapsban t rt ki. A sz n sz szrevette, hogy a teremben ott van a r gi lelk sze is, ez rt megk rte, hogy is mondjon valamit. Meglepet s kre a lelk sz is a 23. zsolt rt mondta el. Amikor befejezte, hatalmas csend t madt. A n z k a k nnyeiket t r lgett k. Ekkor a sz n sz oda llt az id s lelk sz mell , s ezt mondta: “H lgyeim s uraim, me, a k l nbs g: n ismerem a 23. zsolt rt, de ismeri a P sztort!”

Biztos vagyok benne, hogy ez az ut bbi fogja megv ltoztatni az egyh zat, s t a vil got is! Ehhez azonban meg kell tenni az els l p st gy, hogy szak tson!

Z r vide : Az els l p s.

Vélemény, hozzászólás?