Pető-módszer — rövidesen Szatmárnémetiben is

Forrás: Friss Újság

Csuka Pál, a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kar Határon Túli Magyarok Programjának koordinátora Szatmárnémetiben is tárgyalt a Pető András-módszer alkalmazásának a lehetőségeiről. A világszerte nagy sikerrel alkalmazott terápia ingyenes lesz.

Elek György

A budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara és a Szatmári Református Egyházmegye együttműködésének köszönhetően Szatmárnémetiben is lehetőség lesz a dr. Pető András orvos-gyógypedagógus által kidolgozott, világszerte eredményesen alkalmazott konduktív pedagógiai módszer segítségével történő rehabilitációra. Központi idegrendszeri károsodás után is maradnak az agyban olyan tartalékok, amelyek serkentésével, tudatos és megfelelőképpen történő vezérlésével jelentősen javítható a mozgásukban korlátozott, sérült személyek életminősége. Ezen az elven alapszik a dr. Pető András által kidolgozott, világszerte ismert és eredményesen alkalmazott konduktív (rávezető) pedagógia.

Csuka Pál, a Pető Intézet igazgatója Buna Miklós, a Batizi Református Egyházközség tiszteletbeli presbitere révén került kapcsolatba Király Lajossal, a Szatmári Református Egyházmegye esperesével. Egy beszélgetés során tárgyalták, milyen lehetőségei vannak annak, hogy Szatmárnémetiben is beinduljon egyfajta munkapontként a Pető-módszer alkalmazása. Király Lajos elmondta, hogy szeptemberre tervezik az első találkozót Szatmárnémetiben, hogy elkészítsék a munkatervet. Előbb egy felmérést készítenek, hogy milyen lehetőségek lesznek, és milyen problémákkal lehet jelentkezni kezelésre. A szatmárnémeti pontot a református egyház hozná létre közösen a Pető-intézettel.

Pető András professzor a gyermekek fejlesztése mellett nagy súlyt fektetett a diszfunkciós felnőttek rehabilitációjára is. A felnőttkori rehabilitációval a modern neuropszichológia is sokat foglalkozik. Idegélettani alapja az a felismerés, miszerint az agy plaszticitása a gyermek- és ifjúkor elmúlásával is megmarad. Még súlyos sérülés esetén is lehetőség van új kapcsolatrendszer kiépítésére és aktivitás révén bizonyos fokú önregenerálódásra. A konduktív pedagógia egyik legfontosabb célkitűzése — függetlenül az életkortól — az, hogy tanulni tanítson, azaz a tanulási képességeket fejlessze. A foglalkozásokon való részvételt megelőzi az első tanácsadás. A konduktív nevelés (vagyis a Pető-módszer) a konduktor személyéhez fűződik. Ő a segítő pedagógus, aki a gyermek (és felnőtt) szellemi és fizikai fejlődéséért felelős.

Csuka Pál elmondta: a Pető-módszer nem torna, hanem egyedi, holisztikus módszer, amely nemcsak a mozgás-, hanem az értelmi és érzelmi képességek fejlesztését is célozza, és hatékonysága abban is áll, hogy féléves kortól egészen 99 éves korig alkalmazható eredményesen többek közt az agyvérzés, stroke, Parkinson-kór és oxigénhiányos állapot miatt kialakult idegrendszeri károsodások okozta sérülések kezelésében. A módszert világszerte ismerik, 48 országban alkalmazzák sikerrel, s a magyar kormány finanszírozásával 2014-ben a Kárpát-medencére, így Erdélyre is kiterjesztették azt a programot, amelynek révén elérhetővé vált a konduktív pedagógia.

Csuka Pál rávilágított, hogy 2014-ben alakult meg a Pető András Főiskola a magyar kormány támogatásával, budapesti központtal, a szakemberképzés is csak Budapesten történik. Ez egy hungarikum, sehol máshol nem lehet diplomát szerezni. Főleg sérült központi idegrendszerű gyerekekkel és felnőttekkel foglalkozik, valamint szklerózis multiplexes és parkinsonos felnőttekkel. Tavaly augusztusig önálló főiskolaként működött, ezt követően a magyar kormány beemelte a Semmelweis Egyetem hatodik önálló karává. Most az egyetemen belül ugyanazokkal a jogokkal rendelkezik, mint az orvosképzőn tanulók, szakemberei nagyon keresettek. Amiben ez a kezelés különbözik a gyógytornától,az az, hogy nem csak a mozgással foglalkozik, hanem azt mondja, hogy az embert nem lehet mozgásra, érzelemre, manipulációra, beszédre, kognitív dolgokra szétválasztani, mert ezek mindig együtt vannak, így ha fejleszteni akarják, akkor ezt mindig együtt kell fejleszteni. Nem lehet csak mozgást fejleszteni, ahhoz kell a beszéd is, ahhoz kell térorientáció is és egy csomó minden más, hogy a páciens el tudjon majd indulni. Ezért a Pető-módszerrel mindig teljes személyiséget fejlesztenek, az embert, és nagyon kihasználják az agynak a klasszicitását. Pető megállapította, hogy az agynak nagy a kapacitása, képes átvenni mindent, ezért tanulás útján meg lehet az embernek tanítani nagyon sok mindent. Nem az történik, mint a gyógytorna esetén, hogy a gyógytornász mozgatja a gyereket, hanem a gyereket veszi rá, hogy mozogjon. A betegnek saját indíttatása kell legyen, hogy elinduljon.

Ez a program a Felvidéken, Kárpátalján, a Vajdaságban és Erdélyben is jelen van, most nyílik lehetőség arra, hogy Szatmárnémetiben is jelen legyen a magyar állam finanszírozásával. Ha most valaki átmegy Magyarországra, és ott akarja igénybe venni ezt a kezelést, az nagyon sokba kerül. Nagyon sokan utaznak Budapestre, és horribilis összegeket fizetnek, hogy megkapják ezt a kezelést, a Pető Intézet segítségével ugyanezek a programok kerülnek Szatmárnémetibe ingyenesen.

Király Lajos hozzátette, hogy a Szatmárnémeti Református Gimnázium ad helyet az intézmény kihelyezett részlegének, hét termet biztosítanak, de ha lesz rá igény, akár többet is. A tervek között szerepel segédkonduktorok képzése, erre akár külön ingatlant is biztosítanak. A szeptemberi megbeszélések után készül egy program, amelynek értelmében lehet majd jelentkezni, egyeztetni és egyéb információkhoz jutni.

Csuka Pál hangsúlyozta, hogy itt nem betegségről beszélnek, amit lehet gyógyítani, hanem meg kell tanítani a gyereket és a felnőttet, hogy együtt tudjon élni a sérüléssel, és minél magasabb szintre fejlődni, hogy minél könnyebb legyen számára az élet. Ezt a módszert az illető élete végéig kell alkalmazza, de egy idő után már nincs szüksége segítségre, ő maga is tudja, mi az, amit meg kell tennie. Fontos, hogy a családtagok is vegyenek részt a tevékenységeken, és ők is tanulják meg a módszer lényegét — mutatott rá Csuka Pál.

Vélemény, hozzászólás?