Velünk az Isten! – 2015. prilis 19.

“Az rt nem vagy t bb szolga, hanem fi ; ha pedig fi , Istennek r k se is Krisztus ltal.” (Gal 4,7)

P l apostol hatalmas energi t fektet abba, hogy meg rtesse a galat kkal azt az j helyzetet, amelybe a Krisztus befogad sa ltal ker ltek. Sz ks g volt erre, mert ezek a gy lekezetek k ls hat sra let rtek az evang lium tj r l. Idegen tan t k rkeztek ezekbe a k z ss gekbe, akik azt mondt k, hogy a galat knak, akik pog ny sz rmaz suak, el bb zsid v kell lenni k, vagyis meg kell tartaniuk az testamentumi t rv nyeket, k r l kell met lkedni k ahhoz, hogy kereszty nekk lehessenek. Az dv ss gben csak ily m don r szes lhetenk. Ez azt jelentette, hogy az dv z l shez nem elegend csup n Krisztus s a bel vetett hit, hanem kell m g hozz a t rv ny betart sa is. Ez bizony nem m s, mint Krisztus ldozat nak a megcs fol sa, cs kkent rt k v t tele.

A galat knak ez az elhajl sa nagyon felind tja az apostolt: “Csod lkozom, hogy Att l, aki Krisztus kegyelme ltal elh vott, ily hamar m s evang liumra hajlotok”- mondja P l (Gal 1, 6). A helyzet s lyoss ga indokoltt teszi a P l ltal haszn lt nagyon kem ny hangnemet, amelyet a galat kkal szemben alkalmaz. Ez teljesen rthet , mert a t t nem kicsi, s t a lehet legt bb forog kock n, tudniillik az r k let k. Ez rt az apostol mindent elk vet, csakhogy jra visszaterelje ket a helyes tra. Nem el gszik meg azzal, hogy kor bban szog lata r v n a galat k befogadt k az evang liumot, hanem nyomon k veti tov bbi tjukat is.

A Krisztus tj t j r ember nem el gszik meg azzal, hogy t tj rja a megv ltotts g r me. Nemcsak a maga, de a m sok let ben is felfedezi az Istent l val elfordul st s azonnal k sz akci ba l pni. Nem vonul vissza a maga elef ntcsonttorny ba, mint akit m s egy ltal n nem rdekel, hanem harcol a b n ellen b rhol is tal lkozzon vele. Nem marad k z mb s a m sok b n vel szemben sem, szeretetben k sz minden seg ts get megadni a szabadul shoz. Testv rem, gyakorolod-e ezt a mindennapjaidban?

P l itt az Ig ben egy k pet haszn l arra, hogy a l nyeget kifejezze a galat knak. A szolga s a fi csal don bel li helyzet t t rja el b k. M g a fi kiskor bizonyos szempontb l nem k l nb zik a szolg t l. Az r ks g ugyan re v r, de am g kiskor s gy ms g alatt van (ez megszokott dolog volt az korban) addig nem birtokolhatja, m g nagykor nem lesz. Ez volt a zsid k helyzete a t rv ny alatt. Olyanok voltak, mint a rabszolg k, a t rv ny ltal megk t z ttek. Mi rt? Az rt, mert k ptelenek voltak megtartani Isten t rv ny t, gy az lland an v dolta ket. A t rv ny nem betart s nak az ra a hal l volt. Ezt az rat J zus Krisztus fizette ki a zsid k s minenki helyett. bet lt tte a t rv nyt, gy annak m r nem az a szerepe az let nkben, mint a Krisztus el tti ember let ben. Nem a t rv ny cselekv se r v n igazulunk meg, hanem kegyelemb l, a J zus Krisztusba vetett hit ltal. Igy l pt nk el a szolgas gb l Isten fiaiv s lehet nk az Atya r k sei.

A t rv nyesket kereszty ns g nem ismeretlen fogalom el tt nk. Megteszek valamit, hogy Isten j indulat t elnyerjem. Isten nem az rt szeret t ged, mert te “j ” vagy, hanem az rt, mert mindig arra tekint, aki egyed l j : J zus Krisztusra. L gy h l s ez rt az Asrnak, hisz minden rdemed n lk l megv ltott t ged. Ez rt igyekezz ” Istennel j rni , lakozni, szent lettel illatozni” leted minden idej ben. men!

Szil gyi Bal zs

Szatm r-L ncos

Vélemény, hozzászólás?