Velünk az Isten – 2025. december 31.

,,Volt a farizeusok között egy Nikodémus nevű ember, a zsidók egyik vezető embere. Ő egy éjjel elment Jézushoz, és így szólt hozzá: Mester, tudjuk, hogy Istentől jöttél tanítóul, mert senki sem képes megtenni azokat a jeleket, amelyeket te teszel, csak ha Isten van vele. Jézus így válaszolt: Bizony, bizony, mondom neked: ha valaki nem születik újonnan, nem láthatja meg az Isten országát.  Nikodémus ezt kérdezte tőle: Hogyan születhetik az ember, amikor vén? Bemehet anyja méhébe, és megszülethet ismét? Jézus így felelt: Bizony, bizony, mondom neked, ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába.” – (János 3,1-5)

Látjuk azt, hogy legyen az ember hitetlen vagy hívő, mindenkinek elérkezik az életébe egy pillanat, amikor az az érzés keríti hatalmába, hogy valami még is hiányzik. Hogy nincs minden rendben, megvan minden, ami szükséges a földi életünk boldogulásához és annak kiteljesedéséhez, de lelki életünkben vágyunk a kiteljesedésre, a boldogságra. Ezt fogalmazza meg maga Nikodémus is, amikor az éjszaka leple alatt, felkeresi Jézust, és arra a kérdésre akar választ kapni: hogyan lehet ujjá születni.

Most amikor készülünk lezárni és elbúcsúztatni egy évet, amikor az ember számba veszi tetteit, talán mulasztásait és hogy mennyi mindent kellett volna másképpen csinálni. Bennünk is hiszem, hogy ott lappang a kérdés, hogyan tudnék majd másabb lenni, hogyan tudnék majd jobb életet élni a következő évben. És erre a kérdésre a választ maga Krisztus fogalmazta meg: „szükség nektek újonnan születnetek”. Hogyan? Úgy hiszem, tisztán kell látni, hogy itt nem valamiféle megjobbulásról és megjavulásról beszél Jézus, hanem meg újulásról, új kezdetről. Leszámolni az előző életünkkel és egy tisztább új életet kezdeni vele együtt.

És ezt az újjászületést maga Isten munkálja bennünk az ő Lelke által. És ha ez megtörtént, akkor majd megváltozik a látásmódunk, a gondolkodásunk és csak így sikerül élő közösségbe kerülni Istennel. Adja Isten, hogy ha még nem történt meg bennünk, akkor ez legyen legfőbb törekvésünk, mihamarabb újjászületni. Ámen.

Dohi Vilhelm Arnold,

Szamosdob

Vélemény, hozzászólás?