Közös családi napot szerveztek a Szatmár-Kültelki Református Egyházközség és a gyülekezet szárnyai alá tartozó Pitypang Református Óvoda kicsinyei-nagyjai számára, 2024. október 12-én, szombaton, az óvoda udvarán. A közel 300 embert megmozgató esemény középpontjában az őszi tevékenységek, a betakarítás és a hálaadás állt – tudtuk meg Ilonczai Zsombor lelkipásztortól.
Nagy számban érkeztek kicsik és nagyok szombaton a Pitypang Óvoda udvarára, a Kültelki Református Egyházközség által szervezett szüreti kavalkádra és őszi családi napra. A hagyományteremtő céllal szervezett esemény az óvoda és a Kültelki Református Egyházközség közös rendezvénye volt, így nem csak az ide járó óvodások és bölcsődések, illetve azok szülei jöttek el, hanem a gyülekezet ifis, kátés és vallásórásai ifjai, valamint azok szülei, illetve a nőszövetség és a presbitérium tagjai közül is sokan.
A családi nap középpontjában az őszi tevékenységek, a betakarítás és a hálaadás állt. Erről szólt a lelkipásztor köszöntője is, melyben a hálaadás fontosságát hangsúlyozta, illetve az őszi hagyományok és az betakarításhoz, a szürethez köthető tradíciók továbbéltetésének fontosságát. Rámutatott, mennyire fontos az, hogy a különböző generációk minél több időt töltsenek együtt, akár ilyen jellegű elfoglaltságok alkalmával is, ezzel továbbadva azokat a kihalóban lévő népszokásokat, amelyeket még évtizedekkel ezelőtt oly sokan gyakoroltak a környéken, mára viszont egyre kevesebbeknek van lehetőségük mindezeket kipróbálni.
A megnyitóra nagyjából mindenki megérkezett, aki részt akart venni ezen a családi napon, meg is telt az óvoda udvara mintegy 300 személlyel. Nagyon sok gyermekkel és azok szüleivel, akik mind igyekeztek kivenni részüket a különböző programokból.
A tevékenységek sora két fa elültetésével kezdődött, a résztvevők egy golden alma és egy korai cseresznyefát ültettek, bízva abban, hogy évek múltán a következő óvodai és bölcsődei generációk már örvendhetnek majd a finom gyümölcsöknek.
A faültetést követően az őszi betakarítási munkálatokkal ismerkedtek meg a gyerekek, szőlőt szedtek, amit a gyülekezet presbiterei már helyben le is daráltak és préseltek, hogy az ifjak kicsit később már a friss mustot is megkóstolhassák. Volt továbbá kukoricaszedés és -fejtés, napraforgó- és kölesgyűjtés, ezekből pedig az óvoda udvarán elhelyezett madáretetőket töltötték meg a gyerekek. De szedtek még almát és diót, valamint különböző zöldségeket. Majd miután az ősz kincseinek megismerését és szortírozását befejezték, következett a népi játékok felelevenítése: főként felcsíki gyermekjátékok által, majd a savanyú káposzta berakásával, fűszerezésével és döngölésével végződött az betakarításhoz kötődő elfoglaltságok sora.
Mindeközben zajlott a bográcsfőző és a töklámpásfaragó verseny, illetve az édesanyák a hetes fonás technikáját sajátíthatták el, majd emlékkarkötőket készíthettek maguknak. Az óvónők és segítőik jóvoltából arcfestés is zajlott, majd a programok végeztével kisorsolták azokat a tombolákat, amelyek nyereménytárgyait a szülők ajánlották fel. Az 5 jeles áron értékesített tombolákból és egyéb felajánlásokból összesen 2200 lej gyűlt össze az óvoda javára, mely összegből egy színes nyomtatót és egy hordozható hangfalat tervez vásárolni az intézmény tantestülete.
Ami a bográcsfőző versenyt illeti, eredményt is hirdettek:
I. helyezett a kiscsoportos szülők csapata lett,
II. helyezett a nagycsoportos és a bölcsődei csoport csapata, míg
III. helyezett a nőszövetség és a presbitérium közös csapata, valamint a kátés és az ifis szülők közös csapata lett.
Az üstökben főtt eledel értékelését követően közös ebéd következett, mely során a jelenlévők elfogyasztották az elkészült gulyásokat, a nőszövetség által sütött tökszeleteket, sőt mivel az egyik presbiter születésnapját ünnepelte, egy-egy szelet torta is jutott mindenkinek. Az ebédet követően pedig közös lampioneregetés következett.