Forrás: http://www.magyar-hirlap.ro/cimlapon/epul-a-termeszet-es-a-szeretet-otthona/#more-4244
Jó ütemben haladnak a nagytarnai ökotábor kivitelezési munkálatai, így várhatóan 2014 elejére elkészülhet az a hely, ahol a gyermekeket és fiatalokat környezettudatos magatartásra nevelhetik természetes közegben, felhívva a figyelmet a természeti értékek megóvására. ECOSUNHOME – A természet és a szeretet otthona nevét viseli az a határon átívelő program, amelyet a Csengersimai Református Egyházközség közösen valósít meg a Tamásváraljai Református Egyházközség, Nagytarnai Leányegyházközségével, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökséggel, az Interaction 2050 alapítvánnyal és a Csengersimai Önkormányzattal. A projekt „megálmodói” egy aktív, fiatal környezetbarátokból álló rendszer létrehozását tűzték ki célul a határ menti térségben, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megyékben a természeti értékek megóvására vonatkozó tapasztalatcsere révén.
A projekt fő célkitűzései: a környezetvédelmi infrastruktúra javítása a környezeti nevelés terén, a vallási intézmények segítségével, a vallási intézmények bevonása révén a fiatal generáció környezettudatos nevelésének folyamatos biztosítása, a biodiverzitás megőrzésének fontosságára való figyelemfelkeltés, az önkéntesség hatékonyságának fokozása, a Natura 2000 ökológiai rendszer és a természetvédelmi területek megismerése, az innovatív környezetbarát megoldások előmozdítása a környezeti nevelés terén, a két ország fiataljainak a tapasztalatcseréjére alapozva, továbbá egy tartós, határ menti együttműködési kapcsolat kialakítása a környezetvédelem terén a határ két oldalán található lakosság (főleg a fiatalok) körében. Az 1,8 hektáron fekvő területre a tábor kitalálói egy 50 férőhelyes konferencia terem mellé – amelyben a bútorzat újrahasznosított anyagokból készül majd – fából készült filagóriát – amely náddal lesz lefedve és különböző kézműves tevékenységek színhelye lesz – egy mesterséges tavat, egy kisebb erdőt, sportpályákat, dombot és újrahasznosított anyagokból készült házikókat is elképzeltek. A tó alja egyébként természetbarát módon lesz szigetelve betonittal nem pedig műanyag fóliákkal, míg a terv szerinti öt házikó pillepalackokból készül, a pillepalackokba homokot töltenek és diákokkal közösen fognak szálláshelyet építeni belőlük.
Jó látni, ahogy megvalósul egy álom
„Eddig 3000 pillepalackot gyűjtöttek a szatmári iskolások, ez körülbelül egy házikó megépítéséhez elegendő. Igyekszünk bevonni őket az ökotábor megvalósításának munkálataiba, így egy csoporttal közösen pár hét múlva nekilátunk a házikók megépítéséhez, de a márciusi-áprilisi időszakban ünnepelt Erdők Havának alkalmából szintén fiatalokkal együtt ültettük el azt az 1300 facsemetetét – akácot, kétféle tölgyet és nyírfát –, amelyek a leendő erdőcske részét képezik” – magyarázta Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatónője tegnap délben a nagytarnai tábor területén, ahol körbevezetettek minket. Látható módon szépül a tábor, készül a tó, a 870 méteres kerékpárút, a szálláshely, de a tervek között szerepel még egy erdei tanösvény és egy madármegfigyelő ház kialakítása is, ugyanakkor Békéssy azt is mondta, hogy a közel két hektár területen fekvő tábor kerítését élő sövénnyel szeretnék körbevenni. A tegnapi nap folyamán nemcsak a környezetvédelmi ügynökség vezetője, de Nt. Kovács Sándor, a Szatmári Református Egyházmegye esperese, Ft. Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Ilonczai Zsombor projektasszisztens és az építkezést felügyelő mérnökök is kinn jártak Nagytarnán, hogy felmérjék az eddigi munkálatokat. „Elégedetten mondhatom, hogy szépen alakul az ökotábor, rendszeresen kilátogatunk, hogy ellenőrizzük a munkálatokat és nagyon jó látni, ahogy lépésről lépésre megvalósul egy közös álmunk” – mondta Kovács Sándor esperes.
„Az igazság az, hogy mindig megcsillan a szemem, ha azt a szót hallom, hogy „építés”, hiszen az egyháznak ez mindenkori feladata. A közösségépítésen és templomaink építésén túl itt van az ideje, hogy a fiatalok felé forduljunk – hiszen ez már a jövő kérdése – és minél több ifjúsági központot létesítsünk számukra, ezzel is javítva a társadalom helyzetén, hangulatán. Különösen fontos létesítmény a leendő nagytarnai ökotábor és szorgalmazom, hogy egyházkerületünkben minél több ilyen helyet hozzunk létre gyermekeink, unokáink számára” – mondta Csűry, aki hozzátette, hogy ez a tábor lesz az élő példája annak, hogy milyen csodálatos dolgok születnek abból, ha összefogunk, lám, az egyház és a környezetvédelem égisze alatt megvalósuló tábor is egyedülálló, kivételes kezdeményezés, amely nemcsak tarnaiaknak és reformátusoknak lesz nyitva, hanem bárkinek. A projekt jelképe az élet könyvén, az élet fája, amely – mint ahogy azt az esperes is elmondta – ebben az esetben a Szent Bibliát és a természetet jelenti. Isten alkotta a természetet és gyermekeinket arra kell nevelni, hogy óvják és szeressék azt.