.

A Szatmári Református Egyházmegye Honlapja a Vavada online kaszinó támogatásával működik. A kaszinó nyereségének 5%-át a RO 86 OTPV-nek utalják át 280000383726 RO 01

.

Beszámoló a Szatmárhegyi Református Egyházközség templomfelújításának megkezdéséről

Alapoktól a csúcsdíszig, minden javításra szorul a Szatmárhegyi Református Templomon. Elsősorban nem szépészeti beavatkozásra van szükség, hanem átfogó, külső és belső helyreállításra, modern szaktudás segítségével – tudtuk meg Kovács József lelkipásztortól.

Szatmárhegy, Szatmárnémeti kertvárosi státuszából kinőve, az 1792. június 7-én a Kiss István által ajándékba kapott telken, mely a „Balhás Hegy végén lévő pallag”, 1834-ben harmadik templomát (az elsőt Szatmár városának Tanácsa irigységből leromboltatta, a második pedig már kicsinek bizonyult) kezdte el építeni az urak kegyetlen bánásmódja, az éhség és a kuruc-labanc harcok elől menekülő reformátusság.

A templom a maga 750 ülőhelyével a környék legnagyobb befogadóképességgel rendelkező épülete. A nem megfelelő mélységű alap miatt, az elkészülést követően hamarosan megjelentek a falakon a repedések, amelyek azóta is az épület „védjegyévé” váltak. Az 1983-85-ös, legátfogóbb javítás során állapították meg a szakemberek, mi is az oka az állandó repedéseknek: a túl sekély alapozás és a tégla használata kő helyett. (Az egykori spórolásnak a hegyiek utódai azóta is isszák a levét). Mára korunk divatos betegsége, a zajártalom is közrejátszik a repedések növekedésében. Különben is a T alakú útkereszteződéstől csupán egy árok választja el.

Eljött tehát az idő, hogy az istenháza újból javításon essen át. Elsősorban nem szépészeti beavatkozásra van szükség, hanem átfogó, külső és belső helyreállításra, modern szaktudás segítségével. Alapoktól a csúcsdíszig, minden javításra szorul. Hogy megértsük az okokat, hogy cselekvési tervet tudjunk megfogalmazni, hogy a használhatóságot a mai kornak igényeihez hangoljuk, mindenre kiterjedő mérésekre, átfogó tanulmányokra, szakvéleményekre, cselekvési tervre, szakaszokra lebontott kivitelezési ajánlásokra volt szükség.

A tudást, mérést, véleményt, a terveket azonban meg kell fizetni. Ugyanúgy az engedélyeket, igazolásokat, jóváhagyásokat, kivonatokat is, hiszen a bürokrácia is kéri a maga részét. Ha mindezt számszerűsítjük, az összegeket összeadjuk, megdöbbentő lesz a kalkuláció végeredménye. És akkor hol van a kivitelezés és annak előre nem látott bonyodalmai? Az első kapavágás, az első tégla, az első zsák cement, az első szál deszka, az első gerenda, első méter kábel, az első lapát homok, az első zsák cement, az első liter festék, stb. és ezek felhasználásának munkadíja!?

A megdöbbenés mellett az elkeseredettség is kísértésbe viheti a templomért aggódókat. Megértettük: külső segítségre van szükségünk. A megfogyatkozó közösség tagjai, az elszármazottak és más, jótét lelkek nagy áldozatot kell vállaljanak, ha konkrét cselekvés és beavatkozás (finanszírozásának) szintjére akarnak lépni.

A gyülekezet lelkipásztora éveken át próbált forrást találni a dokumentáció finanszírozására, négy éven át hiába írt pályázatokat, elutasításra talált. Míg aztán levelet talált a lelkészi hivatal postaládájában. A feladó: Magyarország Kormánya. A levélben a kormány által megbízott Bethlen Gábor Alap képviselői örömmel tájékoztatták arról, hogy a lelkipásztor kérése meghallgattatott, beadványát „visszahívják”, és pozitív elbírálásban részesítik.

Istennek adunk hálát, hogy egyházkerületünk nyugalmazott püspöke Ft. Csűry István hitet tett mellettünk. Meghívásainkat elfogadta, helyzetünket megértette, igei alapon biztatott minket, és adott ehhez erőt a Jóisten, hogy ügyünket munkatársaival és az anyaország képviselőivel átbeszélje.

A pályáztatóval és az A.T. Scale iroda szakemberekkel történő hosszas egyeztetések után kezdődhettek meg a szerződéskötések, mérések, számítások, tervek, ajánlások, melyek az engedélyek, jóváhagyások, igazolások begyűjtésével és akadályok elhárításával, kompromisszumok és fájdalmas döntések elfogadása után folytatódtak, míg három vaskos kötetbe nem lett fűzve minden, hogy arra várjon: valamikor, valakik, valamiből elkezdik a sokak által szeretett és látogatott istentiszteleti hajlék megmentését.

Az első lépés megtörtént, Istennek hála. Köszönet a megértő felsőbb „erőknek” a megértésért, támogatásért, segítségnyújtásért.

A 2024-es esztendőben a toronytetőzet javítását tűzte ki célul a gyülekezet, amelyet önerőből szeretne megvalósítani. A magas torony, mivel a település legmagasabb építménye, állandóan ki van téve a szél ártó munkájának. 2014-ben vihar tépte le a bádogot róla. Akkor derült ki, hogy nem csak a bádogzat, de az alatta levő deszkázat, sőt, a fából készült szerkezet is, ami az egészet tartja, igen rossz állapotban van. A csúcsdísz teljesen elrozsdásodott. A kopás mellett a díszpárkányzat számos helyen elvált a faltól és lehullt. A javítási munkára a presbitérium adománygyűjtést hirdetett meg, azt begyűjti, és megköszöni az eddigi felajánlásokat. Ezúton szólítja meg szeretettel azokat, akik tehetik (helyieket, elszármazottakat), hogy lehetőségeik szerint támogassák a nemes ügyet.

Adja az Úr, hogy egy szép összefogás eredményeképp tehessük meg az első konkrét lépéseket a szatmárhegyi istenháza illő megújítása érdekében!

Szatmárhegy, 2024. január havában

Kovács József lelkipásztor

Vélemény, hozzászólás?