.

A Szatmári Református Egyházmegye Honlapja a Vavada online kaszinó támogatásával működik. A kaszinó nyereségének 5%-át a RO 86 OTPV-nek utalják át 280000383726 RO 01

.

A reformáció egyik előképe

Isten nemcsak számon kéri a javító szándékot, hanem szemlélteti is azt a Szentírásban. Reformáció ünnepére készülve olvassuk együtt az ötezer ember megvendégeléséről szóló történetet (Mk 6,30-44, Mt 14, 13-21, Lk 9,10-17, Jn 6,1-15) úgy, hogy a kevés kenyér és hal megszaporításának csodáján túl fedezzük fel a résztvevők közösségi életében előállt pozitív változást.
Jézus Krisztust egy lakatlan helyen nagy sokaság hallgatta. Az óriás tömeg pásztor nélkül való juhok benyomását keltette. Fáradtak voltak, étlen-szomjan jöttek, siettek és tülekedtek a jobb helyek elfoglalásáért. Jézus szánakozott felettük, ugyanakkor lelkesen tanította őket. A sorsfordító mennyei üzenetet hallgató sokadalom táplálék hiányában egyre nyugtalanabb lett a lakatlan helyen. A tanítványok jól érzékelték, hogy közeledik a perc, amikor ennyi embert nehéz lesz méltó körülmények között tartaniuk.
A világban elfáradt embereknek kevés a türelmük, elégedetlenek. Szeretnének eredményeket látni, azonnali változásokat megtapasztalni. Ilyen igények és követelések között a sokaság egyre kezelhetetlenebb, egyre robbanékonyabb állapotba kerül. A tömeghisztéria hihetetlen sebességgel halad a maga kiszámíthatatlan pályáján. Valamit sürgősen tenni kell! Ez volt az érzésük a tanítványoknak, a reformátoroknak, hitvalló őseinknek, és nekünk is, amikor látjuk a mieinket rendezetlen seregben nyomorogva. Letagadhatatlanul vannak zilált helyzetek nemzetünk, egyházunk, családunk életében. Azért vannak a tanítványok, hogy ne csak észleljék a gondokat, hanem orvosolják azokat kellő időben és eredményesen.
Bár későre járt az idő, de Péterék mégsem késlekedtek. Készen volt a terv, sőt a kivitelezésre is megvolt az ötlet. Jézus Krisztus beavatkozása egyenesen ámulatba ejtette a sokaságot, akik immár ötvenes, százas csoportokban fogadták a csoda teremtette kenyeret és halat. A tömeg rendezett vacsorázó társasággá vált. Megelégedő polgárok ültek egymás mellett, figyeltek a rendezők szavára és egymásra. Az asztaltársaságok örömmel nyugtázták, hogy a gondoskodó odafigyelés nemcsak az ígéretek elszálló mondataiban jelentkeznek, hanem kézzel fogható valóságban is. A megvendégeltek életében megújult a bizalom, a biztonság, valamint az Istenbe vetett hit és az ember iránti elismerés. Amikor elszéledő nemzettársaink után kérdezünk, vagy céltalanul lézengő ifjainkat keressük, esetleg elzárkózó szomszédjainkat hiányoljuk, eszünkbe jut-e, hogy kimaradtak életünkből az ilyen tömegből kiváló és asztalközösségekké alakuló Krisztust hallgató alkalmak!?
Ötezer ember akkor boldog gyülekezetté lett. A csoda nemcsak az volt, hogy az öt kenyér és a két hal tizenkét kosárnyi maradékkal elegendő volt, hanem az, hogy a tömeg istentiszteleten részt vevő gyülekezetté vált.
Íme, a reformáció egyik előképe az akkor megújulni tudó emberrel, egymásra figyelő csoportokkal és a csodát megbecsülő gyülekezettel. Vállaljuk bátran mi is az ilyen változást.
Csűry István, Harangszó

 

Vélemény, hozzászólás?